ПсихоЛогия: Тестът с бонбони: Преподаване на самоконтрол 

04 май 2025 21:27   634 прочита


 
Да устоиш или да не устоиш на непосредственото изкушение заради обещанието за бъдещо удовлетворение? Ето какви промени се случват в мозъка. 

Как способността да се съпротивляваме на непосредствените удоволствия, да знаем как да чакаме, влияе на живота ни? Опит да се отговори на този въпрос е направен чрез дългосрочно проучване, започнато през 60-те години на миналия век, известно с така наречения „ тест с бонбони “. 

Спонсорирана връзка 

Това проучване, в началната си фаза, включва стотици 4-годишни деца в прост, но значим експеримент. На всички им било предложено по едно маршмелоу с едно условие: ако изчакат 15 минути, преди да го изядат, всяко дете щело да получи две маршмелоу вместо една. Докато много деца успяха да чакат, някои не можаха да устоят и изядоха маршмелоуто предварително. 

Последващо проучване, проведено няколко години по-късно, когато децата вече бяха пораснали и в гимназията, показа, че тези, които са успели да устоят на изкушението, са имали по-малко поведенчески проблеми и са били по-малко склонни да се пристрастят към наркотици и да затлъстят. Освен това, тези, които са били по-търпеливи като деца, са постигнали средно по-високи резултати на приемните тестове за колеж. 

Това, което изследователите се опитват да направят напоследък, е да разберат дали способността или неспособността за отлагане на удоволствието се дължи на характеристики на мозъка или на други фактори. За да направим това, беше разработен специфичен компютърен тест, който ни позволи да открием, че хората, които забавят удоволствието, имат по-голяма активация на префронталния кортекс, област, свързана с контрола на импулсите и поведението. Обратно, тези, които са най-склонни да бъдат изкушавани, показват по-голяма активация в дълбока област на мозъка, свързана с удоволствието, желанието и пристрастяването. 

Дълбоката област на мозъка, която ръководи импулсивните хора, има по-силен механизъм, но изглежда, че тези, които успяват да забавят удоволствието, знаят как да се справят с неговата сила, като активират серия от ефективни инхибиторни механизми. 

Проучването обаче показа също, че хората с импулсивни наклонности не са напълно неспособни на контрол (нещо, освен това, очевидно в ежедневието) : когато участниците в проучването бяха подложени на по-силни емоционални стимули от предишните, реакцията им се промени донякъде. 

Досега изглежда, че тези, които трудно устояват на изкушението, са в неизгодно положение, но това не е съвсем вярно: всъщност авторите на изследването, заедно с други колеги изследователи, посочват, че импулсивните хора нямат пропуски в интелигентността и са надарени с качества, които са полезни на социално ниво. Всъщност, отлагането на удоволствието не винаги има положителна страна: някои професии, като например тази на предприемача, изискват способността да се възползвате от подходящия момент и, ако е необходимо, да правите рискови избори. Вярно е, че импулсивните хора често рискуват да застрашат безопасността си, но те са способни и на амбициозни избори. 

Ключът е да научим импулсивните хора да устояват на изкушението точно толкова, колкото да избегнат неприятности. Учените са съгласни, че тази страна на характера може да се промени с малко усилия, мотивация и правилните техники. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар